Açık Bir Sahtekarlık Örneği: ARC Bilgisayarları

 

Murat Yıldırımoğlu

 

Bir süredir gazetelerde ARC firmasının ilanlarına rastlıyoruz. “ARC’den Güvenilir Kampanya” başlıklı  bu ilanlarda bilgisayarların Amerikan malı olduğu Türkçe olarak vurgulanıyor. Made In USA şeklinde İngilizce bir logo da ilanlarda yer alıyor. Yine bu ilanlarda American Finance System ve American High Tech Point gibi ne anlama geldiğini çözemediğim iki  logo daha var. Firmanın Web sitesi www.arcpc2000.com, e-posta adresi ise arc@arc-tr.com şeklinde. Firmanın tam adı ise Overseas ARC Bilgisayar Yatırımları A.Ş.  Bu bilgilerden firmanın bir Amerikan firması olduğunun anlaşılması amaçlanıyor.

 

Ama bu firma bir Amerikan firması değil. Merkezi İstanbul’da olan bir Amerikan firması olabilir mi?

 

Amerikada böyle bir bilgisayar markasına rastlanmıyor. Hiç bir yabancı bilgisayar dergisinde ARC adında bir bilgisayarın ilanı yok.

 

25 Nisan 2001 günü ilanlarda yer alan ARC Pentagon Lite bilgisayarlarında kullanılan malzeme hakkında bilgi almak için firmayı aradım ve teknik bölümden Ertan beyle görüştüm. Aldığım bilgiler şu şekilde:

 

Bilgisayarda kullanılan anakart (mainboard) bir Tayvan firması olan Procomp’a  ait. Procomp’un Web sitesine (http://www.procomp.com.tw ) girdiğimde  Procomp’un merkezinin Tayvan’da olduğunu, Almanya, Amerika, Hollanda ve Avusturya’da şubeleri bulunduğunu öğrendim.

 

Bilgisayarda kullanılan sabit disk, bir Güney Kore firması olan Samsung’a ait.

 

Bilgisayarda kullanılan CDROM sürücü yine bir Güney Kore firması olan LG’e ait.

 

Bilgisayarda kullanılan monitör Japon NEC firmasına ait.

 

Bilgisayarda kullanılan fax-modem yine bir uzak doğu firması olan AMR’ye ait.

 

Peki, bu bilgisayarın neresi Amerikan? Bu bilgisayar nasıl oluyor da bu Amerika’da yapılmış oluyor? İlanlardaki iddialar tamamen bir sahtekarlık değil mi? Bu sahtekar firmaya karşı gerçek Amerikan malı bilgisayar satıcıları (IBM, Compaq, HP, Dell) niçin harekete geçmiyor?

 

Asıl soru da şu: Bu firma Türkiye’deki herkesi salak mı sanıyor?

 

 

Bu yazı yazıldıktan sonra neler oldu?

 

2004 yılında ARC Bilgisayar kapanıp gitti. Birçok müşterisini de madur etti.