Güzel Konuşmak, Güzel Yazmak

 

Murat Yıldırımoğlu

 

Dil insanlara özgü bir olgudur. Başka canlılarda eşi benzeri yoktur. Dil ile başka canlıların gerçekleştiremediği ölçüde yoğun bir iletişimi gerçekleştirebiliyoruz. Buna karşın  çevremizde konuşulanları ve yazılanları görünce dilin iletişim sağlamak yerine iletişim sorunları yarattığını görüyorum. Peki, bu nasıl aşılabilir? Nasıl daha düzgün konuşabiliriz, yazabiliriz? Bu konudaki önerilerimi madde madde sıralayayım:

 

1)    Konuştuğumuz ya da yazdığımız konu kafamızda son derece net olmalı. Dünyada anlatılamayacak, söze dökülemeyecek ya da Türkçe olarak ifade edilemeyecek bir şey yok. Her şey anlatılabilir, her şey yazılabilir. Yeter ki konumuz kafamızda net olsun, ne anlatmak istediğimizi bilelim.

2)    Son derece basit bir şekilde anlatmalı ve yazmalıyız. Cümlemizin bir başı bir de sonu olmalı. Cümlelerimiz kısa olmalı. Uzun cümle kurmak kesinlikle bir marifet değildir. Herkesin işi var gücü var. Kimse cümlelerinizi ikinci kez okumak zorunda olmamalı.

3)    Çok okumalıyız. Ancak çok okuyarak anlatımımızı kuvvetlendirebiliriz. Ne yazık ki çevremiz okumayan insanlarla dolu. 4-5 kişinin para kazandığı ailelerde bile eve günlük bir gazete girmiyor, haftalık ya da aylık dergiler, kitaplar alınmıyor. Böyle bir ortamdan tabii ki kafasındaki düşünceyi en iyi şekilde anlatan kişiler çıkmaz. Mümkün olduğunca çeşitli şeyleri okumalıyız, okuduğumuz şeylerin nasıl ifade edildiğini incelemeliyiz.

4)    Çok yazmalıyız. Yazma, ifade yeteneğini geliştirir. Anlık olmadığı için yazdığımız şeyi okuyup değiştirmemize izin verir. Bir yazıyı en zevkli en anlaşılır duruma  getirdiğimizde konuşma yeteneğimiz de gelişecektir.

5)    Yazarken ilk planda konu ile ilgili aklınıza gelen herşeyi kağıda dökün. Sonra da bu bilgileri en iyi anlaşılacak şekilde düzenleyin. Düzenlerken bol bol kesip atın. Yazınız yalın olmalı. Tek bir cümlesi bile gereksiz olmamalı. Bir cümle için “olmasa da olur” diyosanız o cümleyi silin. Ünlü bir Fransız yazarın bu konuda çok güzel bir sözü var: Mükemmellik eklenecek bir şey kalmadığında değil, çıkarılacak bir şey kalmadığında elde edilir. 

6)    Konuşmanızı ya da yazınızı ilk önce siz beğenmelisiniz. Siz beğenmiyorsanız başkası zor beğenir.

 

 

Murat Yıldırımoğlu