Murat Karayalçın

 

Murat Yıldırımoğlu

 

Ülkemizde güçlü bir sosyal demokrat hareket vardır. Sosyal demokrat partiler her seçimde yüzde otuzun altına düşmeyen oylar alırlar. Medyada ve sivil kuruluşlarda sosyal demokratlar çoğunluktadır. Sosyal demokrat liderler hep göz önündedir. Onlara danışılır, onlardan görüşler alınır. Bu liderlerin en dikkat çekici yanları birer söz ustası olmalarıdır. Bu liderler çok güzel konuşurlar.

 

Ama konuştukları güzellikte iş çıkartamazlar. Önde gelen liderlere bakarsanız hiç birisinin bir projesi, başlayıp bitrdikleri işleri yoktur. Bu ülkeye taş üstüne taş koyamamışlardır.

 

Yukardaki genellemenin tek bir istisnası var: Murat Karayalçın. Murat Karayalçın’ın hayatı başarılı projelerle doludur.

 

Örneğin, şu anda yaklaşık 300 bin kişinin yaşadığı Batıkent onun projesidir. Gerçi bu projeyi bir başka sosyal demokrat lider, Ali Dinçer, başlatmıştır ama başlanıp sonuçlanmayan projelerin ülkesi Türkiye’de projeyi başarıyla tamamlayan Murat Karayalçın bu projenin sahibi olarak değerlendirilmeye hak kazanır.

 

Türkiye’nin ve dünyanın en kirli havasına sahip olan Ankara, Murat Karayalçın’ın zamanında temiz bir havaya kavuşmuştur. Doğalgaz coğrafi olarak önce İstanbul’a uğradığı halde, İstanbul’daki beceriksiz belediye başkanı doğalgazı bir türlü devreye alamamıştır. Karayalçın yüzbinlerce evi doğalgaza kavuşturmuş, kaçak kömürlerin Ankara’ya girişini engellemiş, Ankara’yı bir temiz hava kentine dönüştürmüştür.

 

Ankara’ya yakışan modern bir otobüs terminali yine Karayalçın zamanında yapılmış ama Karayalçın’ın SHP başkanlığına geçişiyle birlikte devreye sokulamamış ve Melih Gökçek tarafından işletmeye alınabilmiştir. Melih Gökçek hiç kabul etmese de bu projenin sahibi, baştan sona, Murat Karayalçın’dır.

 

Yine Murat Karayalçın zamanında Ankara metrosunun ve Ankaray’ın yüzde altmışı tamamlanmıştır. Kendisinden sonra gelen Melih  Gökçek istemeye istemeye bu projeleri tamamlamıştır. İlk metro çalışması 12 Eylülk öncesinde Ali Dinçer tarafından başlatılmıştır ama Dinçer’in yaptığı şey hesapsız kitapsız bir gösteriş eylemidir. Dinçer’in Gençlik Parkı içinde yaptığı uydurma kazı sayesinde yıllarca park büyük ölçüde kullanılmaz duruma gelmiştir. Murat Karayalçın metronun yüzde altmışını yaparken hep rakip partilerin hükümetleriyle çalışmak zorunda kalmış ama becerikliliği sayesinde işlerini tamamlayabilmiştir. Sonraki başkan Melih Gökçek metroyu ve Ankaray’ı bir metre ilerletememiş, gerekçe olarak da hep hükümet tarafından engellenmesini göstermiştir. Halbuki Fazilet Partisi’nin iktidar ortağı olduğu zaman bile hiç bir şey yapılmamıştır.

 

Murat Karayalçın’ın en yaratıcı ve en görkemli projelerinden birisi de Portakal Çiçeği Vadisi projesidir. Bu proje kapsamında Türkiye’de ilk defa gecekondular sahipleri tarafından kavgasız-gürültüsüz, güle oynaya yıkılmış, yerlerine modern ve pahalı binalar dikilmiştir. Bu binalardaki konutların satışıyla hem gecekondu sakinlerine başlarını sokabilecekleri toplu konutlar yapılmış, hem de  belediyeye kaynak sağlanmıştır.

 

Teşekkürler Karayalçın. Bu ülkenin senin gibi insanlara gereksinimi var.