En Büyük Batıl İnançlardan Birisi: Nazar

Murat Yıldırımoğlu

Nazar bakış anlamına geliyor. Daha çok da kötü niyetli bakışlar için kullanılıyor ve nazarın yani, kötü niyetli bakışların insanların sağlığını bozduğuna , işlerinin yolunda gitmemesine neden olduğuna inanılıyor.  Özellikle renkli gözlü insanların "nazar"larının etkili olduğuna inanılıyor.

Geçtiğimiz yıllarda Diyanet İşleri Başkanı Mehmet Nuri Yılmaz, Sabah gazetesinin Ramazan sayfasında dinimizde nazarın yerinin olduğunu yazdı.

Bir takım doktorlar da nazara inanıyor ve üstüne üstlük bunu kanıtlamaya çalışıyorlar. Bir tanesi, renkli gözlü insanların gözlerinden daha fazla elektrik alanı yayıldığını iddia etmişti.

Nazara ilişkin bu inançların tümü de uydurma ve temelsiz şeyler.

Eğer müslümansanız nazar diye bir şey dinde yok (tabii din diye safsataları kastettmiyorsanız). Kuran'da nazar vardır diye bir bilgi yok. Zaten olması da saçma olur. Nazara şu anda müslümanlar inanıyor. Allah'ın en sevgili kulları olan müslümanları, yalnızca  birbirlerine  bakarak kırdırdığını düşünmek baştan aşağı saçma bir şey. Üstelik renkli gözlü insanların bakışıyla kötülük gelse Avrupa ülkelerinde insan kalmazdı. Halbuki nazara inanan müslümanlar sefalet içindeyken renkli gözlü Avrupalılar refah içindeler (üstelik kadınları genelde güzel, erkekleri de genelde yakışıklı; hiç de öyle nazarla çarpılmış eğri büğrü insanlar değiller).

Eğer materyalistseniz yine nazar diye bir şey yok. Materyalistler böyle ne idüğü bilinmez şeylere, doğaüstü güçlere prim vermezler.  

Kısacası müslümansanız da nazar diye bir şey yok, materyalistseniz de nazar diye bir şey yok. Kendimizi kandırmaktan vazgeçelim.