Adil’le Şuradan Buradan

Adil Hindistan

adilhn@yuksel.net

 

FIRMWARE

Firmware, bir cihazin icindeki programlanabilen ‘sadece okunabilen hafiza’ (ROM), cihazin yeteneklerini direkt etkileyen bir programdir. Elektronik cihaz üreticileri zaman zaman bu firmware’leri güncelleyecek yazılımları web siteleri aracılığı ile dağıtırlar. Bu güncellemeler bazen cihazdaki bir hatayı onarır bazense cihazınıza yeni özellikler ekler.

 

İtiraf etmek gerekir ki her zaman üretici firmanın web sitesinde firmware güncellemelerini bulmak kolay değildir. Üstelik pek çok cihaz için bu güncellemeleri kontrol etmeniz gerekebilir. ( http://perso.club-internet.fr/farzeno/firmware/ )adresi size bu konuda yardımcı olacak hızlı ve çok güncel bir site.

 

Bu arada böyle faydalı siteleri bulmamıza yardımcı olan “Link World” ( http://www.lnkworld.com/ ) sitesini de unutmayalım...

 

GAMECOPYWORLD

Artık oyunların disketlere sığdığı günler çok geride kaldı. Şimdi en az 1 CD gerekiyor pek çok oyun için. İşin can sıkıcı bir tarafı var: Genelde bu oyunları oynamak istediğinizde sizden CD’yi istiyor, kurulumun tamamı harddiske yapılmış olsa bile kopyalamayı engellemek amacıyla sizi sıkıntıya sokan böyle bir uygulama var.

 

Yani vardı! GAMECOPYWORLD sitesinde (http://www.gamecopyworld.com/ ) bulabileceğiniz pek çok program böyle ‘küçük’ problemleri aşmanızı sağlıyor...

 

REGCLEANER

Günümüzde, bilgisayarınıza yüklediğiniz hemen her program, Windows’un Registry’sine  (burada whatis.com’a başvurabilirsiniz...) bazı bilgiler yazar ve harddiske kendisine gerekli olan dinamik kütüphaneleri (Dynamik Link Library, DLL) kopyalar.

 

Buraya kadar güzel. Ama siz programı silmek istediğinizde işler o kadar kolay olmayabilir. Sildiğinizi sandığınızda bile Registry’de ya da harddiskinizde kullanılmayan ‘artıklar’ kalabilir. İşte bu yüzden, bilgisayarınız gittikçe yavaşlamaya ve problemler çıkartmaya başlar.

 

 

Registry Cleaner tam bu sırada kullanacağınız bir program.  Kullanması çok kolay ve en kısa yoldan tüm bu artıklardan kurtulmak istiyorsanız yapacağınız programı yükledikten sonra TOOLS Menüsünden REGISTRY CLEANUP > DO THEM ALL seçeneğini seçmeniz!

 

Registry cleaner araştırmasını bitirdiğinde size bulduklarını sunacaktır. SELECT  Menüsünden ALL’ ı seçip sonra sağ alttaki REMOVE SELECTED butonuna basarak temiz bir registry ve daha hızlı bir windows sahibi olabilirsiniz.

 

Şunu da ilave edeyim; yıllardır ‘registry cleanup’ yaptığını iddia eden pek çok program (Norton gibi) benim için yarardan çok zarar getirdi. Ancak bu programın pek çok Windows 2000, ME ve XP yüklü bilgisayarda harikalar yarattığını söyleyebilirim. Program Win95, 98, 98SE, ME, NT, 2000 ve XP’yi destekliyor ama Windows 95 deki desteği sınırlı.

 

Programa JV16 sitesinden http://www.vtoy.fi/jv16/index.shtml  ulaşabilirsiniz.

 

 

WHATIS

Pek çok yerde anlamını bilmediğiniz teknik terimlerle karşılaşabilirsiniz. Whatis?com sitesi ( http://www.whatis.com ) tam da bu ihtiyaca cevap vermek için hazırlanmış! Merak ettiğiniz tüm bilgisayar terimlerinin açıklamalarını buradan öğrenebilirsiniz...