Ecevit ve Yamyamlar

Murat Yıldırımoğlu  Ekim 2002

 

Ecevit son üç-dört aydır  hastalıklarla boğuşuyor. Ülkeyi hasta ve yaşlı birisi olarak yönetmek istiyor. Rakip partilerden, gazetelerden yoğun bir şekilde "artık çekil" çağrıları geliyor. Genç yöneticiler istediğimiz söyleniyor. Böyle bir başbakanın ülkeye yakışmadığı vurgulanıyor.

İnsanları kategorize etmek ve kalıplar içinde düşünmek yanlıştır. Yaşlı olmak bir insanı otomatikman yetersiz kılmayacağı gibi genç olmak da kendi başına bir erdem değildir. Örneğin, Ecevit'in yaşındaki kişilerin rapor almadan ev bile satamayacaklarını, Ecevit'in  yetersiz olduğunu iddia eden ve çekil artık çağrısı yapan Abdullah Gül gençtir ama Erbakan'ın başbakanlığı zamanında gerçekleşen rezil Libya gezisinden Gül sorumludur. Ecevit ise hem Türk medyasına  hem de yabancı medyalara verdiği röportajlara bakıldığında hiç de bunak, yetersiz bir insan görüntüsü vermiyor. Şimdi Abdullah Gül yaşı yüzünden iyi de Ecevit kötü mü oluyor? Gelmiş geçmiş en yeteneksiz politikacılardan birisi olan Mesut Yılmaz yaşı yüzünden iyiyken Ecevit yaşı yüzünden kötü mü oluyor? Sürekli olarak, geçmişiyle hesaplaşmadan, hata yaptığını bir kez bile kabul etmeden yalnızca o geçmişi inkar ederek politika yapmaya çalışan Tayyip Erdoğan yaşı yüzünden iyiyken Ecevit yaşı yüzünden kötü mü oluyor? 

Ecevit'in sorunu yaşı değildir. Yaş bir sorun ya da erdem değildir. Önemli olan kişinin nitelikleridir. Ecevit'in sorunu bu yaşta ülkeyi yönetmeye çalışması değil, partisinin iki numarasını harcamaya kalkmasıdır. Bunun da karşılığını ödemektedir. Bu, yaştan bağımsız bir sorundur ve Ecevit'in yaşamı süresince hep izlediği bir yöntemdir. Birçok kaynak Ecevit'in benzer şeyleri genç iken de yaptığını bildirmektedir.

"Gençler bir iş bilmezler" demek de "Yaşlılar çekilsin yerlerini gençlere bıraksın" demek de yanlıştır. Bu türlü ifadeler ancak insanları canlı canlı yemek isteyen yamyamlara ait olabilir.

Not: (20 Mart 2003) Bu yazıyı yazdıktan sonra seçimler oldu, AKP seçimi kazandı ve hükümeti kurdu. Hükümet genç ve enerjik üyelerden oluşuyor. Bu genç ve enerjik üyeler salkım salkım dökülüyorlar. Irak harekatında ABD'ye verilecek/verilmeyecek destek  konusunda tam bir kargaşa yaşıyorlar. Destek veriyorlar mı, vermiyorlar mı belli değil. Oylama sonucunda Tayyip Erdoğan kendi arkadaşlarının bir bölümünü takiyye yapmakla suçluyor. Seçim öncesinde verdikleri sözlerin tam tersini yapıyorlar. Basında tekerlekli sandalyedeki Ecevit'in bile AKP hükümetinden daha iyi olduğu yazılmaya başlandı. AKP, genç kadrolarıyla birlikte tam anlamıyla çuvallıyor. Bir kez daha gençliğin tek başına yeterli olmadığı, yaşlılığın tek başına, kötü bir şey olmadığı ortaya çıktı.