Bir Başarısızlık Abidesi: Galatasaray İlköğretim Okulu

Murat Yıldırımoğlu

 

 

Galatasaray Lisesi ülkemizin en köklü öğrenim kurumlarından birisidir. Galatasaray İlköğretim Okulu ise yeni bir okuldur ve temel amacı Galatasaray Lisesi’ne öğrenci yetiştirmektir.

 

10 Temmuz 2002’de Sabah gazetesinde yayınlanan bir haber bu ilköğretim okulunun başarısızlığını gözler önüne seriyor. Bu habere göre şimdiye kadar ilköğretim okulundan liseye doğrudan geçiş yapılırken bu yıl bir sınav konulmuş ve yalnızca sınavı geçenler liseye kaydedilmiş. Buraya kadar normal gibi görünüyor. İşin acı yanı ilköğretimden mezun olan 46 öğrenciden yalnızca altısının bu sınavı geçebilmiş olması. Okulun müdürü Gün Kut bu sınavın nedeni olarak şunları söylüyor: Geçen yıl yaptığımız uygulamada, geçiş sınıfına geçen öğrencilerin 9. sınıfa başladıklarında sorun yaşayabildiklerini gördük. Anadolu Lisesi Sınavı ile gelen öğrencilerle, Galatasaray İlköğretim Okulu’ndan gelen öğrenciler arasında uçurum olmaması için sınav yönetmeliğinde değişiklik kararı aldık. …46 kişiden 6 kişinin lisenin geçiş sınıfına kayıt yaptırma hakkını kazanmasını veliler eleştiriyor. Ama hangi ilkokul Galatasaray Lisesi’ne şimdiye kadar 6 öğrenci birden sokabilmiş. Bu noktada bu büyük bir başarıdır. Zaten bizim ilkokuldan mezun olan çocuklar her okulda başarılı olurlar.”

 

İnsanın inanası gelmiyor: Çocuğunuzu eşek yüküyle para ödeyerek Galatasaray İlköğretim okuluna göndereceksiniz. Sonra bu okul üzerine düşen görevi yapamadığını, çocuklarınızı yetiştiremediğini söyleyecek ve çocuklarınızı liseye geçirmeyecek. Hem de o ilköğretim okulunda okumamış ama iyi eğitim almış çocuklar ile aralarında uçurum olmaması için.

 

Sayın Kut,

 

Galatasaray İlköğretim Okulundaki çocukların iyi yetişmesinden siz sorumlu değil misiniz? Sizin göreviniz 46 kişiden yalnızca 6sını mı iyi yetiştirmek? Siz kendinizi başarılı bir eğitimci mi görüyorsunuz? Siz bu çocukları liseye almamakla kendi başarısızlığınızı kanıtlamış olmuyor musunuz?  O çocukları kapı dışarı ederken çocukların o duruma düşmesinden sorumlu birinci kişi olarak siz nasıl o kurumda kalmaya devam edebiliyorsunuz? Eğitim işi bu kadar kolay ve ucuz mu?